Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

VIDEO Stăuceni, tot mai aproape de a obţine statutul de oraş. Parlamentul face primul pas, pentru a oferi undă verde

26 Apr. 2024, 12:50
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
26 Apr. 2024, 12:50 // Actualitate //  Victoria Laur

Comuna Stăuceni este tot mai aproape de a obţine statutul de oraş. Parlamentarii au votat în prima lectură modificările Legii privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova, pentru a transforma suburbia Capitalei în „localitate urbană”.

Inițiativa legislativă este însoțită de un dosar cu acte și materiale confirmative a respectării procedurilor specifice schimbării statutului unității administrativ-teritoriale și a criteriilor pentru o localitate urbană.

Potrivit legislației în vigoare, schimbarea statutului unității administrativ-teritoriale ține de competența Parlamentului. Aceasta poate fi modificată după ce autoritățile administrației publice locale desfășoară consultări cu populația și doar dacă localitatea întrunește criteriile stabilite de lege, pentru a deveni oraș.

Autoarea inițiativei legislative, deputata PAS Larisa Voloh, a precizat la ședința Parlamentului că obținerea de către comuna Stăuceni a statutului de oraș este justificată de potențialul economic și demografic al localității și este necesară pentru a asigura bunăstarea locuitorilor.

De menționat că în componența comunei fac parte localitățile Stăuceni și Goianul Nou. Potrivit datelor Biroului Național de Statistică, la 1 ianuarie 2023 numărul populației constituia 9295 de locuitori.

Deputații urmează să dezbată proiectul și în a doua lectură.

În ianuarie 2024, primarul din Stăuceni, Alexandru Vornicu, anunța despre organizarea unui referendum, pentru ca localitatea să devină oficial oraș. Conform lui, decizia nu înseamnă și ieșirea din componența municipiului Chișinău, iar reprezentanții Comisiei Electorale Centrale precizau că administrația locală a solicitat opinia autorității, cu referire la subiect, încă în noiembrie 2023.

Campania de colectare a semnăturilor pentru acordarea statutului de oraș Stăuceniului s-a încheiat pe 31 martie 2024. Ulterior, listele și setul de acte au fost depuse în Legislativ.

Deși va deveni oraș, comuna Stăuceni nu planifică să iasă din componența municipiului Chișinău, declara pentru Realitatea Alexandru Vornicu în ianuarie 2024. Întrebat despre eventualitatea amalgamării voluntare cu alte sate învecinate, dacă se obține noul statul, oficialul a menționat că administrația din Stăuceni nu a fost abordată de către administrația localităților, respectiv nu examinează acest aspect.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 06:31
 // Categoria: Meteo // Autor:  Ursu Ana
21 Aug. 2026, 06:31 // Meteo //  Ursu Ana

Vineri, 21 august, vremea va fi predominant senină și fără precipitații. Temperaturile vor crește până la valori de +33…+36 de grade Celsius, iar meteorologii au emis avertizări de Cod Galben și Cod Portocaliu de caniculă pentru întreg teritoriul Republicii Moldova.

Potrivit prognozei, temperaturile minime nocturne vor oscila între +15 și +20°C. Vântul va sufla din sud, slab până la moderat.

În zonele aflate sub Cod Galben, temperatura maximă a aerului va atinge +33…+35°C, în timp ce în regiunile vizate de Cod Portocaliu sunt prognozate temperaturi de până la +36°C. Avertizarea este valabilă pe parcursul zilei de astăzi.

Meteorologii recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în orele de vârf, limitarea efortului fizic în aer liber și consumul suficient de lichide, în special în perioada cea mai caldă a zilei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!