Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

VIDEO PAS va primi anual din bugetul de stat 9,2 mil. de lei. Partidul nu va face donații, anunță Spînu

12 Ian. 2022, 10:40
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
12 Ian. 2022, 10:40 // Politica //  Realitatea.md

În anul 2021 PAS a ridicat 9,2 mil. de lei din bugetul de stat. „Plus, minus noi primim 1 mil. de lei pe lună. În primele luni până la parlamentare era o sumă mai mică”, a declarat ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4.

Întrebat dacă  partidul intenționează să doneze acești bani, Spînu a spus că PAS a luptat pentru finanțarea partidelor din bugetul de stat din anul 2009. „Această luptă în care au fost implicați, experți, ONG-uri, partide politice a dus la situația ca partidele politice să fie finanțate din bugetul de stat, corect fără scheme, fără corupție și fără bani murdari pentru a-și susține activitatea politică curată”.

Partidele politice au dreptul să primească anual finanțare de la bugetul de stat prin intermediul CEC. Regulamentul privind finanțarea partidelor politice, inclusiv metodologia de calcul, este aprobat de către CEC. Cuantumul alocaţiilor pentru acest scop se aprobă în legea bugetară anuală, cota procentuală constituind 0,1% din veniturile bugetului de stat, cu excepţia veniturilor cu destinaţie specială prevăzute de legislaţie, şi se distribuie în funcție de performanțele partidelor, după cum urmează:

30% – partidelor politice proporțional cu performanțele obținute în alegerile parlamentare;

30% – partidelor politice proporțional cu performanțele obținute în alegerile locale generale;

15% – partidelor politice proporțional cu performanțele obținute în alegerile prezidențiale;

7,5% – partidelor politice proporțional cu femeile alese efectiv în cadrul alegerilor parlamentare;

7,5% – partidelor politice proporțional cu femeile alese efectiv în cadrul alegerilor locale;

5% – partidelor politice proporțional cu tinerii aleși efectiv în cadrul alegerilor parlamentare;

5% – partidelor politice proporțional cu tinerii aleși efectiv în cadrul alegerilor locale.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 10:17
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
25 Aug. 2026, 10:17 // Slider //  Daniela Baranovschi

Cetățenia Republicii Moldova a fost acordată poetului, publicistului și juristului român Marius Marian Șolea și deputatului român Claudiu-Iulius-Gavril Năsui. Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat în acest sens două decrete la 25 august.

Marius Marian Șolea s-a născut la 11 octombrie 1974, la București, și este cunoscut pentru activitatea sa literară și juridică. În 1992, el a participat ca voluntar din România la războiul de pe Nistru și este prezentat drept singurul voluntar român care a luptat în acest conflict.

Claudiu-Iulius-Gavril Năsui s-a născut la 5 mai 1985, la București. Este deputat în Parlamentul României din partea Uniunii Salvați România (USR) și a ocupat funcția de ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului în Guvernul condus de Florin Cîțu, între decembrie 2020 și septembrie 2021.

Cele două decrete au intrat în vigoare în aceeași zi de la data semnării.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!