Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Trecem la ora de vară. Sâmbătă spre duminică schimbăm acele ceasornicului cu o oră înainte

25 Mart. 2022, 19:01
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
25 Mart. 2022, 19:01 // Actualitate //  Realitatea.md

Republica Moldova va trece la ora de vară pe 27 martie, în ultima duminică a lunii. Astfel, în noaptea dintre sâmbătă spre duminică acele ceasornicului vor fi date cu o oră înainte.

Prin urmare, în noaptea de sâmbătă spre duminică, ora 03:00 va deveni ora 04:00.

„Trecerea la ora de vară are loc inclusiv din considerentul că economia Republicii Moldova este conectată la unele elemente ale Pieței Unice Europene”, anunță Guvernul.

Drept efect a trecerii la ora de vară, la data de 27 martie va fi cea mai scurtă zi a anului, având 23 de ore, sau, după cum ne-am deprins să afirmăm „vom dormi cu o oră mai puțin”.

Introducerea orei de vară a avut ca scop creșterea numărului de ore în care oamenii beneficiază de lumina naturală a soarelui și a fost extrem de avantajoasă pentru cei care lucrau pe vremuri în agricultură.

Sistemul orei de vară şi de iarnă presupune o ajustatare cu o oră a ceasurilor în fiecare primăvară şi toamnă. La ora de vară, ceasul se dă înainte cu o oră (ora 3:00 devine ora 4:00), în timp ce la ora de iarnă operațiunea e inversă, ceasurile se dau înapoi cu o oră și ora 4:00 devine ora 3:00.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 12:58
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
24 Aug. 2026, 12:58 // Societate //  Realitatea.md

Maia Sandu a fost decorată de Vladimir Zelenski cu ordinul „Cneaghinea Olga”. Președinta a anunțat că gestul reprezintă „apreciere pentru toți moldovenii”.

Distincția i-a fost acordată președintei Moldovei cu ocazia marcării celor 35 de ani de independență a Ucrainei. Șefa statului de la Chișinău a primit ordinul „pentru viziunea sa de anvergură și sprijinul acordat poporului ucrainean în lupta sa împotriva agresiunii armate”.

„Această distincție pe care am primit-o este un gest de apreciere pentru toți moldovenii care sprijină Ucraina, care au sprijinit-o din prima zi de război, și vreau ca toată lumea să înțeleagă cât de importantă este această luptă a ucrainenilor pentru libertatea lor, dar și pentru libertatea și pacea noastră”, a declarat Maia Sandu după ceremonie, citată de TV8.

Maia Sandu i-a acordat lui Vladimir Zelenski, în contextul sărbătorii Independenței, Ordinul Republicii.

Maia Sandu a semnat decretul. Volodimir Zelenski, decorat cu Ordinul Republicii