Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

VIDEO Circa 1200 de copii, internați cu infecții respiratorii. Nemerenco explică de ce se îmbolnăvesc micuții

28 Dec. 2022, 10:22
 // Categoria: Societate // Autor:  Victoria Laur
28 Dec. 2022, 10:22 // Societate //  Victoria Laur

În Republica Moldova sunt circa 1200 de copii internați cu viroze și infecții respiratorii. Conform Alei Nemerenco, cei mai afectați sunt micuții de până la 6 ani, iar complicațiile devin frecvente.

Ministra sănătății a explicat că boala debutează cu febră înaltă. Părinții sunt îndemnați să apeleze imediat la medicul de familie, fiind avertizați că printre complicațiile cele mai des întâlnite avem pneumoniile și bronșiolitele.

„Spitalizările cele mai multe au fost în cazul copiilor. Se manifestă un alt motiv de îmbolnăvire – faptul că ei nu s-au întâlnit cu aceste infecții și nu au memorie imunitară. Am avut pandemie, anul trecut infecțiile au fost în număr mic, acum fac cunoștință cu virusurile”, a explicat Ala Nemerenco.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Potrivit ei, actualmente, în țară sunt internați 1200 de copii. La Institutul Mamei și Copilului, spitalul din Bălți și spitalul Toma Ciorbă sunt 150 de minori, 340 – în instituțiile medicale municipale, iar 710 – în cele raionale.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!