Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Elveția pregătește un ajutor sub formă de bani pentru Republica Moldova. „Sprijinul militar nu este calea corectă”

22 Feb. 2023, 18:59
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
22 Feb. 2023, 18:59 // Economie //  Realitatea.md

Elvețienii pregătesc un nou pachet de ajutor de 140 de milioane de franci pentru Ucraina și Moldova, scrie miercuri, 22 februarie curent, Reuters. Guvernul elvețian solicită aprobarea parlamentară pentru a trimite 140 de milioane de franci, echivalentul a 151 de milioane de dolari raportat la cursul valutar 1 USD = 0,9270 franci elvețieni,  în ajutor umanitar suplimentar Ucrainei și Republicii Moldovei.

Elveția a alocat deja 1,3 miliarde de franci pentru a sprijini Ucraina, inclusiv 270 de milioane de franci pentru a ajuta oamenii din țară și 1,03 miliarde de franci pentru a sprijini ucrainenii care au fugit în Elveția.

Aproximativ 75.000 de ucraineni au primit refugiu în Elveția de la începutul conflictului la 24 februarie anul trecut. Aproximativ 25.000 de persoane sunt găzduite de familii elvețiene.

Guvernul a spus că este convins că este nevoie de sprijin continuu pentru a îmbunătăți „situația precară” a oamenilor din Ucraina, unde 40% din populație depinde de ajutor.

„Într-un mod umanitar, diplomatic și având în vedere reconstrucția, putem sprijini Ucraina”, a declarat ministrul de externe Ignazio Cassis într-o conferință de presă la Berna. „Nevoile de pe teren sunt imense”, a adăugat el.

Majoritatea banilor – 114 milioane de franci – sunt alocați Ucrainei; 26 de milioane de franci pentru Moldova. Ajutoarele avute în vedere includ adăposturi pentru școli, reparații la spitale și infrastructură energetică sau împrumuturi mici pentru micile întreprinderi agricole.

Îndepărtarea minelor și sprijinul psihologic și social pentru populație se numără, de asemenea, printre proiectele care ar putea fi susținute.

Elveția neutră a adoptat sancțiuni ale Uniunii Europene împotriva Rusiei, inclusiv restricții împotriva a 1.300 de persoane și a înghețat 7,5 miliarde de franci în active.

Dar Berna a blocat exportul în continuare de arme produse în Elveția de către Germania, Danemarca și Spania către Kiev, invocând legile sale de neutralitate.

„Guvernul este convins că sprijinul militar nu este calea corectă”, a spus Cassis reporterilor.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!