Curs valutar
  • EUR
    19.9819
    -0.0891%
  • USD
    17.3213
    -0.0981%
  • RUB
    0.2071
    -0.8691%
  • RON
    3.8106
    -0.1627%
  • UAH
    0.3876
    -0.0258%

Toate știrile

14 august 2026

Formula de pace a Ucrainei e analizată la Malta. Zelenski susține un model global: Lumea a văzut prea mult sânge

29 Oct. 2023, 12:50
 // Categoria: În Lume // Autor:  Elena Putregai
29 Oct. 2023, 12:50 // În Lume //  Elena Putregai

Preşedintele ucrainean, Vladimir Zelenski, a cerut sâmbătă, 28 octombrie curent, la o reuniune unde au participat peste 60 de consilieri de securitate naţională, să se facă un model global din formula sa în zece puncte pentru pacea cu Rusia. Întâlnirea, care a avut loc cu uşile închise în Malta, va ajuta la evaluarea capacităţii Ucrainei şi a Occidentului de a susţine un sprijin continuu şi mai larg, pe măsură ce conflictul din Israel domină titlurile, mutând atenţia de la situaţia din Ucraina.

Fără Rusia, care a criticat Malta pentru că găzduieşte discuţiile după cele la nivel mai restrâns de anul acesta, care au avut loc la Jeddah şi Copenhaga, preşedintele Zelenski a spus că visează la o zi în care istoria umană „este doar istoria păcii”. Dreptul internaţional şi Carta Naţiunilor Unite au exprimat această aspiraţie, a spus el. „Dar funcţionează Carta ONU?”, a întrebat el. „Aici, în Ucraina, în Orientul Mijlociu şi în ţările africane, răspunsul la această întrebare este reprezentat de strigătele mamelor care îşi îngroapă fiii şi fiicele ucise în războaie şi disperarea copiilor orfani de război. Putem şi trebuie să dăm un alt răspuns. Lumea a văzut prea mult sânge”.

Planul său de pace în zece puncte include solicitări pentru restabilirea integrităţii teritoriale a Ucrainei, retragerea trupelor ruse, protecţia aprovizionărilor cu alimente şi energie, securitate nucleară şi eliberarea tuturor prizonierilor. Oficialii au spus că speră ca rezultatul acestei reuniuni, parţial în persoană şi parţial virtual, să fie un acord pentru organizarea unui summit global pentru pace la sfârşitul acestui an. Ministrul de Externe al Maltei, Ian Borg, a declarat că ţara sa va continua să îşi arate sprijinul faţă de eforturile de restabilire a integrităţii teritoriale a Ucrainei.”Deşi suntem o ţară neutră, nu putem să nu condamnăm nedreptăţile, atrocităţile şi abuzul de putere din regiune. Rămânem în fruntea condamnării acestei agresiuni”, a spus Borg.

Cine participă la întâlnirea de la Malta

Nu a fost publicată nicio listă oficială a delegaţilor prezenţi la discuţii, dar oficiali au spus că printre ei se numără reprezentanţi ai ţărilor europene, sud-americane, arabe, africane şi asiatice. Un oficial al Uniunii Europene, vorbind sub protecţia anonimatului, a declarat că Egiptul, China şi Emiratele Arabe Unite nu au participat, spre deosebire de întâlnirea din 5 august de la Jeddah. Noi participări notabile au inclus Armenia, Sfântul Scaun şi Mexic, printre altele. Simon Mordue din partea Consiliului European şi Bjorn Seibert de la Comisia Europeană au reprezentat UE, a spus oficialul.

„Organizarea reuniunii acum şi cu o reprezentare globală în creştere demonstrează că restabilirea păcii drepte este importantă dincolo de Ucraina”, a spus oficialul, subliniind importanţa momentului, cu escaladarea violenţei din Orientul Mijlociu. Copreşedinţii reuniunii, Ucraina şi Malta, au emis o declaraţie comună în care se face referire la angajamentul participanţilor pentru o pace justă şi durabilă bazată pe Carta ONU şi reamintind activitatea importantă a grupurilor de lucru axate pe siguranţa nucleară, probleme umanitare şi securitatea energetică şi alimentară, a adăugat oficialul.

Părţile vor lua măsurile pregătitoare necesare pentru un posibil summit de pace în viitor, la o dată care nu a fost încă stabilită.

Zelenski: Formula noastră de Pace devine, treptat, pas cu pas, globală

În discursul său de noapte adresat poporului ucrainean, preşedintele Zelenski a spus că la reuniune au fost reprezentate 66 de state.

„Astăzi este prima zi a summit-ului din Malta – o reuniune a consilierilor şi reprezentanţilor diplomatici vizând Formula noastră de Pace, care, treptat, pas cu pas, devine globală. Şaizeci şi şase de ţări sunt reprezentate la summit şi este un rezultat bun. Toate continentele sunt reprezentate. Multe ţări, tradiţii politice diferite. Le mulţumesc tuturor liderilor şi ţărilor care au sprijinit deja viziunea noastră comună pentru pace. Şi există potenţial să extindem reprezentarea statelor. Punctele Formulei sunt create în aşa fel încât toată lumea care preţuieşte cu adevărat dreptul internaţional se poate exprima şi poate exprima valorile sale şi să sprijine eforturile globale împotriva agresiunii”, a afirmat Zelenski, în mesajul transmis sâmbătă seară.

El a adăugat că la summit-ul din Malta se lucrează la cinci dintre cele zece puncte ale Formulei: „radiaţii şi securitate nucleară”, „securitate alimentară”, „securitate energetică”, „eliberarea tuturor prizonierilor şi a persoanelor deportate” şi „restabilirea integrităţii teritoriale a Ucrainei şi a ordinii mondiale”.

Zelenski a explicat că au fost create grupuri de lucru pentru fiecare punct al Formulei, accentul fiind pus pe implementare. Preşedintele Ucrainei a afirmat că, anul trecut, când a prezentat pentru prima dată Formula, lumea discuta diferite viziuni şi abordări pentru restabilirea graniţelor ţării şi obţinerea unei păci corecte.

„Majoritatea globală se reuneşte treptat în jurul unei viziuni comune şi corecte reflectate în Formula de Pace. Unitatea în lume este ceea ce este nevoie ca agresorii să fie înfrânţi. Şi este foarte plin de simboluri faptul că avem o astfel de etalare puternică a unităţii internaţionale astăzi, în 28 octombrie, în ziua în care în Ucraina comemorăm Al Doilea Război Mondial şi aniversarea expulzării naziştilor de pe teritoriul nostru. Atunci, ucrainenii, alături de multe naţiuni, au luptat pentru a învinge răul. Unitatea a dat popoarelor puterea necesară. Nu doar pentru a înfrânge nazismul şi a-i pedepsi pe nazişti pentru crimele lor împotriva umanităţii – pentru Holocaust, pentru distrugerea naţiunilor, dar şi pentru a stabili o arhitectură a securităţii şi a păcii care să protejeze împotriva unui noi război mondial. Acum vedem că arhitectura creată nu a funcţionat. Dar unitatea va funcţiona eficient cu siguranţă. Unitatea tuturor celor care ajută Ucraina să învingă ruscimul. Şi îl vom înfrânge. Cu siguranţă. Şi unitatea tuturor din lume care lucrează împreună cu noi, împreună cu partenerii noştri pentru a restaura puterea dreptului internaţional şi importanţa principiilor şi normelor Cartei ONU”, a adăugat el.

„Lumea nu este un loc pentru agresiune. Umanitatea va înţelege acest lucru. Aceasta este singura cale pentru a proteja viaţa”, a mai spus Zelenski. El le-a mulţumit luptătorilor din diverse divizii, dar şi grănicerilor ucraineni.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
14 Aug. 2026, 08:09
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
14 Aug. 2026, 08:09 // Slider //  Ursu Ana

După eclipsa totală de Soare din această săptămână, pasionații de astronomie se pregătesc deja pentru un nou fenomen spectaculos, programat pentru 2 august 2027. Oamenii de știință consideră că aceasta va fi „eclipsa secolului”, datorită duratei neobișnuit de mari a fazei de totalitate.

Potrivit specialiștilor, Luna va acoperi complet Soarele timp de 6 minute și 23 de secunde, ceea ce o va transforma într-una dintre cele mai lungi eclipse totale ale acestui secol.

Fenomenul va începe în Oceanul Atlantic, va traversa Strâmtoarea Gibraltar și nordul Africii, după care va continua prin Egipt, Marea Roșie, Arabia Saudită, Yemen și nord-estul Somaliei, înainte de a se încheia deasupra Oceanului Indian.

Egiptul va fi considerat unul dintre cele mai bune locuri din lume pentru observarea eclipsei, deoarece aici va fi înregistrată cea mai lungă perioadă de întuneric total.

Specialiștii subliniază că eclipsa din 2027 se va deosebi de cea din acest an prin două aspecte importante: durata mult mai mare și momentul producerii fenomenului. Dacă eclipsa din 2026 a avut o fază de totalitate de puțin peste două minute și a fost observată spre sfârșitul după-amiezii, cea de anul viitor va avea loc dimineața, ceea ce va accentua contrastul dintre lumina zilei și întunericul produs de acoperirea Soarelui.

Seria fenomenelor astronomice spectaculoase va continua și în 2028, când va avea loc o eclipsă inelară de Soare. Pe 26 ianuarie, Luna nu va acoperi complet discul solar, iar în jurul acesteia se va forma un inel luminos, cunoscut drept „inelul de foc”.

Eclipsa inelară va putea fi observată în mai multe state din America de Sud, iar faza maximă va fi înregistrată în Brazilia, unde fenomenul va dura 10 minute și 27 de secunde, devenind una dintre cele mai lungi eclipse inelare ale secolului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking