Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Lupta PAȘ contra CEC să fi înregistrat în cursa electorală exact ca PAS continuă. Curtea de Apel va examina sesizarea

28 Iun. 2021, 09:31
 // Categoria: Alegeri // Autor:  Realitatea.md
28 Iun. 2021, 09:31 // Alegeri //  Realitatea.md

Partidul Noua Opțiune Istorică (NOI), care și-a schimbat denumirea în Partidul Alternativă și Șanse (PAȘ) a contestat decizia Comisiei Electorale Centrale (CEC) la Curtea de Apel Chișinău (AC) de a-i înregistra simbolul electoral, similar cu cel al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS).

Potrivit portalului instanțelor judecătorești, sesizarea va fi examinată astăzi de către magistrați. Judecătorul responsabil de acest dosar este Anatol Minciună.

Amintim că, la 22 iunie curent, Comisia Electorală Centrală a refuzat să înregistreze denumirea nouă a Partidului Noua Opțiune Istorică, care a fost schimbată în Partidul Politic Alternativă și Șanse, abreviat „PAȘ”, asemănătoare cu cea a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS).

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!