Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Dinu Plîngău se arată scos din minți de CEC privind Căușeni! Pe lângă plângeri la Procuratură, amenință cu protest

20 Nov. 2023, 17:29
 // Categoria: Alegeri // Autor:  Elena Putregai
20 Nov. 2023, 17:29 // Alegeri //  Elena Putregai

Președintele Platformei DA, Dinu Plîngău, are un spectru larg de emoții pe care le simte în raport cu situația creată în orașul Căușeni, în urma alegerilor locale generale, în special, după ședința Comisiei Electorale Centrale (CEC) din 20 noiembrie curent. „Incredibil, din declarațiile celor de la Comisia Electorală: „Domnul Donțu poate candida la funcția de primar, dar nu poate fi primar”. Domnul Donțu, potrivit celor de la Comisia Electorală, poate să mai candideze o dată, dacă alegerile din Căușeni nu vor fi validate. Nu e clar ce se întâmplă, dacă câștigă domnul Donțu deja cu 90%, în cazul unor alegeri repetate. Țara de nebuni. O tunat și i-o adunat. Așteptăm ca CEC să-și repare propria crimă împotriva democrației, în baza contestației depuse”, a comentat politicianul pe pagina sa de Facebook.

Dinu Plîngău a reiterat că, în paralel, pregătește mai multe plângeri penale pe numele tuturor făptașilor și „vă asigur, cineva va trebuie să răspundă penal”.

„Mâine, dacă nu avem semnale că crima împotriva democrației nu va fi oprită de către Comisia Electorală Centrală, depunem plângerile la procuratură și începem procesul de colectare a semnăturilor din partea tuturor primarilor, indiferent de culoarea politică, în susținerea primarului orașului Căușeni”.

Totodată, politicianul a primis că va fi convocat Consiliul Național Politic al Platformei DA, unde se va discuta organizarea unui protest, la care vor fi invitate toate partidele pro-europene, care pledează pentru stat de drept și democrație veritabilă.

Amintim că orașul Căușeni a rămas fără primar, după ce Consiliul electoral din regiune a decis să invalideze mandatul de edil al lui Anatolie Donțu, candidatul Platformei „DA”, care a câștigat localele din 5 noiembrie 2023, din primul tur. Donțu a luat peste 76% din sufragii. Localnicii sunt nemulțumiți și vor să se răscoale. Echipa Platforma DA s-a arătat decisă să lupte pentru mandat.

La ședința CEC de luni, președinta CEC, Angela Caraman, a anunțat că a solicitat colegilor de la Căușeni să transmită hotărârea motivată despre care cunoaște că au stat deciziile instanțelor de judecată care au menținut actul de constatare emis de Autoritatea Națională de Integritate. Conform actului ANI, Anatolie Donțu a fost decăzut din dreptul de a exercita o funcție publică, inclusiv de mandat pe o perioadă de trei ani din data rămânerii definitive a actului de constatare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!