Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Ultima oră! Directorul ODA, Dumitru Pîntea, și-a dat demisia. Cine va asigura interimatul

29 Dec. 2023, 11:22
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
29 Dec. 2023, 11:22 // Actualitate //  Realitatea.md

Dumitru Pîntea a demisionat din funcția de director al Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA). Anunțul a fost făcut vineri, 29 decembrie curent, într-o conferință de presă. Pîntea a menționat că pleacă din funcție începând cu 1 ianuarie 2024 și că a depus deja cererea de demisie „din propria inițiativă”.

„Dumitru Pîntea a adus o contribuție semnificativă la implementarea și consolidarea inițiativelor menite să sprijine antreprenoriatul și inovația în Republica Moldova. În cei 2 ani de activitate, ODA a revizuit toate programele de suport antreprenorial, a lansat programe noi și a extins grupul de beneficiari eligibili. Au fost lansate programe de grant care urmăresc susținerea afacerilor pe întreaga lor perioadă de activitate, de la lansare până la internaționalizare.

Funcția de director al Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului va fi asigurată interimar de către Gheorghe Iudin, până la finalizarea procedurii de concurs pentru ocuparea acestei poziții cheie”, se arată într-un comunicat al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

În același comunoicat, ministerul condus de Dumitru Alaiba a mai anunțat că în curând va demara procedura de concurs pentru selectarea noului director al Instituției Publice Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 19:37
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Vlada Ciorici
19 Aug. 2026, 19:37 // Uncategorized //  Vlada Ciorici

Mai sunt aproximativ două săptămâni până pe 1 septembrie, când elevii revin în bănci, iar Centrul Național pentru Protecția Consumatorilor vine cu recomandări pentru părinți despre cum trebuie aleasă corect încălțămintea pentru copii.

Potrivit instituției, la cumpărare trebuie verificate mai multe aspecte: mărimea, care trebuie să corespundă exact piciorului copilului, fără să apese pe degete sau pe călcâi, precum și materialele din care este confecționată încălțămintea.

De asemenea, este important ca talpa să fie flexibilă și antiderapantă, cusăturile și lipiturile să fie bine făcute, fără muchii dure sau elemente slab fixate, iar interiorul încălțămintei să fie neted, fără cusături care pot deranja piciorul.

Centrul atrage atenția că nu este recomandat să fie cumpărată o pereche mai mare, cu gândul că „piciorul va crește”, încălțămintea trebuie să fie potrivită copilului chiar de la momentul achiziției.

Un alt sfat important: prețul mic nu trebuie să fie singurul criteriu de alegere. Un produs ieftin, dar prost etichetat sau cu defecte, nu este o alegere bună pentru copil.

Nu în ultimul rând, instituția recomandă păstrarea bonului fiscal, pentru ca, în cazul în care produsul nu corespunde calității declarate, părinții să poată solicita remediere sau înlocuire, conform legii.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!