Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Cazul șocant de la Edineț: Ministerul Sănătății îndeamnă presa să tacă

16 Ian. 2024, 14:44
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
16 Ian. 2024, 14:44 // Actualitate //  Victoria Laur

Ministerul Sănătății confirmă nașterea unui copil cu două capete la maternitatea Edineț. În același timp, autoritatea îndeamnă jurnaliștii să nu mediatizeze subiectul, invocând starea psihologică a părinților.

„Ministerul Sănătății confirmă că la Spitalul Raional Edineț s-a născut un copil cu o anomalie gravă, incompatibilă cu viața. Având în vedere starea psiho-emoțională a părinților, îndemnăm instituțiile mass-media să se abțină de la mediatizarea acestui caz”, se arată într-un răspuns transmis de Minister redacției Realitatea.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Potrivit Publika, mama copilului este originară din raionul Ocnița. Femeia era la a patra sarcină și este așteptată acasă de alți trei copii, familia fiind vulnerabilă.

Jurnaliștii au reușit să discute cu medicul de familie. Conform specialistului, pe durata sarcinii, mama ar fi făcut un singur examen ultrasonografic și aștepta să aducă pe lume gemeni.

Presa: O femeie de la nordul Moldovei a născut un bebeluș cu două capete

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 16:13
 // Categoria: Societate // Autor:  Daniela Baranovschi
25 Aug. 2026, 16:13 // Societate //  Daniela Baranovschi

Republica Moldova va putea face schimb de date polițienești cu autoritățile europene pentru identificarea mai rapidă a persoanelor și bunurilor căutate. Parlamentul a votat în prima lectură proiectul de lege privind cooperarea polițienească internațională.

Noile reguli prevăd schimbul automatizat de informații precum profiluri ADN, amprente, imagini faciale și date despre automobile și alte mijloace de transport. Polițiștii vor putea verifica și informații despre persoane urmărite sau dispărute, precum și despre persoane suspectate de implicare în infracțiuni transfrontaliere.

Datele vor putea fi schimbate și în cazul unor infracțiuni teroriste sau al unor evenimente majore cu impact peste graniță. Proiectul prevede interoperabilitatea cu sisteme europene și internaționale, inclusiv Europol și INTERPOL.

Pentru schimbul de informații va fi creat un punct unic de contact în cadrul Inspectoratului General al Poliției. Guvernul va desemna și puncte naționale responsabile de diferite categorii de date.

Cooperarea va include și patrule sau operațiuni comune, precum și acordarea de sprijin în cazul dezastrelor, accidentelor grave sau reuniunilor de masă cu impact transfrontalier.

Proiectul stabilește și reguli pentru protejarea datelor cu caracter personal. Informațiile transmise și primite vor fi înregistrate, iar legalitatea prelucrării lor va fi supravegheată de Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.

Proiectul urmează să fie examinat în lectura a doua.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!