Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Vacanță de ”vis”! Opt pasageri ai unui vas de croazieră, inclusiv o gravidă, abandonați pe o insulă

06 Apr. 2024, 11:37
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
06 Apr. 2024, 11:37 // Life //  Realitatea.md

Opt pasageri ai unui vas de croazieră, care au fost abandonați pe una dintre insulele statului african São Tomé și Príncipe, după ce s-au întors prea târziu la navă, se chinuie de câteva zile să prindă din urmă vasul Norwegian Dawn în timp ce se deplasează de-a lungul coastei de vest a continentului african. Printre pasageri se numără mai mulți oameni în vârstă, o persoană paraplegică și o femeie gravidă.

Cei opt pasageri au ajuns cu întârziere înapoi la navă pe data de 27 martie curent, după ce s-au plimbat singuri pe insulă sau au făcut un tur privat, și au ratat ultima barcă ce îi mai putea duce înapoi pe vas.

„Cu toate că este o situație foarte nefericită, vizitatorii sunt responsabili să se asigure că se întorc pe vas la timpul stabilit, care este comunicat tuturor prin interfonul navei, în comunicațiile zilnice și postat chiar înainte de ieșirea de pe vas”, a transmis compania.

Aceștia au petrecut 15 ore, călătorind prin șase țări din Africa, pentru a încerca să ajungă din urmă vasul în Gambia, însă acesta nu s-a putut apropia de țărm din cauza nivelului scăzut al apei și a mai petrecut o zi în larg. Grupul încearcă acum să ajungă în Senegal, următoarea oprire programată a vasului de croazieră.

Familia Campbell a spus că unul dintre pasageri a rămas fără medicamente pentru inimă de cinci zile și i s-a făcut rău. Jay Campbell a explicat că organizatorii turului pe care l-au făcut pe insulă i-au asigurat că vor ajunge înapoi pe vas. Operatorul turului l-a anunțat pe căpitanul vasului că pasagerii se află pe drum, dar că vor întârzia. Cu toate că vasul era încă în port când aceștia s-au întors, căpitanul nu i-a lăsat să se întoarcă la bord.

Autoritățile portuare au încercat să îl contacteze pe căpitan, dar acesta a respins apelul. Singurul mod pentru pasageri de a contacta echipajul vasului este prin e-mail, însă aceștia nu le-au răspuns, potrivit lui Campbell. Pentru că nu aveau carduri de credit acceptate în São Tomé și Príncipe, pasagerii au cheltuit mii de dolari de pe cardurile de Visa pentru cazare și alte produse esențiale.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Unul dintre pasageri a avut o urgență medicală și a rămas internată într-un spital de pe insulă. Fiica ei din California încearcă acum să o ajute pe mama ei să se întoarcă în America. Website-ul CruiseMapper.com arată că vasul de croazieră Norwegian Dawn a ajuns marți în portul din Dakar, Senegal.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 07:12
 // Categoria: Summit 2023 // Autor:  Ursu Ana
25 Aug. 2026, 07:12 // Summit 2023 //  Ursu Ana

Punctul de trecere a frontierei Vinogradovka din Ucraina, aflat la aproximativ trei kilometri de PTF Vulcănești din Republica Moldova, a fost atacat în această dimineață cu drone de tip Shahed. În urma atacului, punctul ucrainean de trecere a frontierei a fost afectat, iar activitatea PTF Vulcănești–Vinogradovka a fost sistată.

Potrivit Poliției de Frontieră, incidentul a început în jurul orei 02:51, când Serviciul Operațiuni Aeriene al Armatei Naționale a informat despre o dronă care se deplasa dinspre Ucraina spre Republica Moldova, în regiunea Vulcănești, la aproximativ 20 de kilometri de frontiera de stat.

La ora 02:55, punctul de trecere Vinogradovka a fost atacat cu o dronă Shahed. Informația a fost transmisă Poliției de Frontieră de către Serviciul Grăniceresc de Stat al Ucrainei. Potrivit datelor preliminare, nu au fost raportate victime.

Ulterior, în jurul orei 03:49, patrula staționară de la PTF Vulcănești a observat alte două explozii produse de drone Shahed pe teritoriul punctului de trecere ucrainean. Aparatele de zbor au căzut pe teritoriul Ucrainei.

Tot în această dimineață, o altă dronă a fost detectată în regiunea Vulcănești, la aproximativ 18 kilometri de frontiera Republicii Moldova. La ora 04:18, autoritățile ucrainene au confirmat că aceasta a fost doborâtă.

În urma incidentelor, autoritățile moldovene au întreprins măsurile procedurale prevăzute de legislație. Până în prezent, pe teritoriul Republicii Moldova, în zona de frontieră, nu au fost depistate fragmente de drone sau alte obiecte care să prezinte risc pentru populație.

Poliția de Frontieră, împreună cu celelalte autorități, monitorizează în continuare situația și menține legătura cu instituțiile competente din Ucraina.

Autoritățile le recomandă cetățenilor care aud zgomote specifice dronelor sau explozii să își păstreze calmul și să se adăpostească într-un spațiu sigur. Oamenii sunt îndemnați să urmărească doar informațiile oficiale și să nu se apropie de eventuale resturi de drone, muniții sau alte obiecte necunoscute. În cazul depistării unor astfel de obiecte, acestea trebuie raportate imediat la 112.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!