Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Un cetățean german a fost condamnat la moarte în Belarus! De ce este acuzat

19 Iul. 2024, 22:50
 // Categoria: În Lume // Autor:  Ursu Ana
19 Iul. 2024, 22:50 // În Lume //  Ursu Ana
Ministerul german de Externe a anunțat vineri că un cetățean german a fost condamnat la moarte în Belarus, iar Berlinul este în contact intens cu autoritățile de la Minsk, relatează Reuters. Belarus este condusă de președintele Alexander Lukașenko, un aliat apropiat al lui Vladimir Putin.

„Ministerul de Externe și ambasada de la Minsk oferă persoanei în cauză sprijin consular și lucrează intens cu autoritățile belaruse în sprijinul său”, a precizat ministerul într-un comunicat.

Anterior, organizația belarusă pentru drepturile omului Viasna a informat că un cetățean german, pe care l-a numit Rico Krieger, a fost condamnat la moarte în Belarus pentru acuzații legate de terorism și activitate de mercenar, citând surse sub anonimat. Viasna a precizat că Krieger se afla în arest din noiembrie 2023 și a fost condamnat pe 24 iunie. Belarus, condus de președintele Alexander Lukașenko, este un aliat apropiat al Rusiei în conflictul din Ucraina vecină și este supus unor sancțiuni occidentale ample.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 15:21
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
24 Aug. 2026, 15:21 // Societate //  Realitatea.md

Deși pot observa și monitoriza dronele, militarii moldoveni nu le doboară. Se întâmplă pentru că sistemele de interceptare sunt în deficit pe piața mondială, explică Igor Grosu.

Din spusele speakerului, asemenea echipamente se comandă conform unor parametri speciali. În același timp, oficialul a menționat că actualmente sistemele sunt primordial necesare Ucrainei.

„Nu-s obiecte care stau într-un depozit, te duci și le cumperi. Se comandă la parametrii țării, la dimensiunile țării, la echipamentele pe care noi le folosim, la obiectele zburătoare care survolează. Plus, cererea pe piața mondială pentru asemenea echipamente a crescut exponențial. (…) Nu mai zic că Ucraina are nevoie de sisteme de acestea”, a spus președintele Parlamentului.

Întrebat despre jurnaliști dacă Moldova a întreprins măsuri pentru a le cumpăr, Igor Grosu a relatat doar că, din informațiile pe care le deține, „Ministerul Apărării a făcut toate demersurile pentru a găsi soluții”.

Vorbind despre survolarea neautorizată a spațiului aerian al Republicii Moldova, Igor Grosu a mai spus că asemenea incidente au loc nu doar în țara noastră, dar și în alte state post-sovietice, deoarece partidul lui Putin ar avea punctat mic în sondajele electorale dinaintea scrutinului pentru alegerea membrilor Dumei de Stat.