Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Antreprenorii din Cimișlia și Ștefan Vodă, informați despre accesul la finanțare prin intermediul programelor ODA

11 Oct. 2024, 09:10
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
11 Oct. 2024, 09:10 // Actualitate //  Realitatea.md

Antreprenorii din raioanele Ștefan Vodă și Cimișlia au avut ocazia să participe la o întâlnire cu directorul Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului, Vadim Codreanu. Evenimentul a avut ca scop informarea acestora despre  oportunitățile de dezvoltare economică și accesul la finanțare prin intermediul programelor guvernamentale gestionate de ODA.

„Am venit la Ștefan Vodă și Cimișlia să cunoaștem antreprenorii și să vedem care sunt necesitățile lor reale, să comunicăm cu ei și nu în ultimul rând să promovăm programele de stat, inclusiv Programul 373, care presupune finanțare la costuri rezonabile și compensarea costurilor de către bugetul de stat prin instituțiile financiare. Vrem să vedem ce alte necesități mai au ei, ca să le includem în programele și strategiile naționale de suport a antreprenoriatului”, a declarat directorul ODA, Vadim Codreanu. 

Evenimentul a oferit o platformă de discuții și sesiuni interactive, facilitând accesul antreprenorilor la informații esențiale privind finanțarea și dezvoltarea afacerilor mici și mijlocii.

 

Unul dintre beneficiarii programelor Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului este Pavel Țăranu, proprietarul pensiunii turistice „Meșter Faur” din satul Cioburciu, raionul Ștefan Vodă.

„Anul curent am aplicat la Programul de Ecologizare al ODA, pentru că activând din 2005 avem o pensiune care este funcțională și este stringent nevoie de a purifica toate deșeurile, mai ales apele uzate, fiindcă ne aflăm chiar pe malul Nistrului și suntem responsabili de ceea ce facem… De aceea, în primul rând vom face ecologizarea”, a menționat Pavel Țăranu, administrator al pensiunii turistice „Meșter Faur”.

Printre antreprenorii prezenți la discuție s-a numărat și Olga Gîrjău, care a accesat un credit prin Programul Femei în Afaceri. 

„A fost o experiență foarte frumoasă și cu succes, am beneficiat de grant, am deschis o afacere chiar în localitatea de unde sunt… în satul Feștelița. E un atelier de croitorie unde producem haine cu motive tradiționale, inclusiv și broderie, țesem, și mulțumim echipei ODA.

Și recomand pentru tinerii care vor să se lanseze în afaceri să vină și să participe de fiecare dată când vine ODA aici, să culeagă aceste informații ca ulterior să le aplice și să dezvoltăm aici la noi acasă, frumosul”, a conchis Olga Gîrjău, antreprenoare, SRL Modelina-Stil, s. Feștelița.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

În ultimii doi ani, prin programele gestionate de ODA au fost sprijiniți circa 8.300 de antreprenori prin servicii de consultanță, instruire și programe de granturi, care au atins valoarea totală a finanțării nerambursabile de 2,5 miliarde de lei. Odată cu implementarea diferitor proiecte, antreprenorii au creat și menținut aproximativ 16.760 de locuri de muncă. Investițiile acestora în economie însumează aproximativ 4,8 miliarde de lei.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 08:03
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
19 Aug. 2026, 08:03 // Societate //  Valentina Buza

Profesorii și angajații din domeniul educației vor protesta astăzi, 19 august, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău. anifestația, organizată de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ), va avea loc în intervalul 09:00–11:30.

Sindicaliștii vor cere autorităților să respecte angajamentul privind majorarea salariilor cadrelor didactice și ale personalului auxiliar, promisă începând cu 1 septembrie 2026.

„Nu cerem privilegii, cerem respectarea angajamentelor asumate și o salarizare care să reflecte importanța muncii din educație și știință”, se arată în mesajul FSEȘ.

Potrivit organizatori, protestul nu este îndreptat împotriva elevilor, studenților sau părinților, ci vine în apărarea unei educații de calitate, susținută de profesioniști bine remunerați. În cadrul acțiunii va fi adoptată o Rezoluție, iar revendicările vor fi transmise oficial autorităților.

Protestul din PMAN va fi transmis în direct, începând cu ora 09:00, pe RLIVE.MD.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că  marți, 18 august, cu o zi înainte de protest, Guvernul a venit cu o reacție. Autoritățile au promis soluții „în cel mai scurt timp” pentru profesori.

Majorarea salariilor profesorilor întârzie! Maia Sandu: ”Statul nu avea de unde să știe că va fi războiul din Iran”