Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Reacția MAE după ce două drone au încălcat spațiul aerian al Republicii Moldova

17 Feb. 2025, 10:34
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
17 Feb. 2025, 10:34 // Actualitate //  Realitatea.md

Ministerul Afacerilor Externe condamnă incidentul cu cele două drone care au încălcat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, în seara zilei de duminică, 16 februarie curent. Instituția scrie că acest lucru reprezintă „un risc grav pentru securitate și o lipsă de respect față de suveranitatea noastră”.

MAE mai adaugă că „Republica Moldova va continua să investească în protejarea spațiului aerian național pentru a-și proteja cetățenii de amenințări”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că două drone au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova. Incidentul a avut loc în seara zilei de 16 februarie 2024. Primul aparat de zbor a fost identificat de Secția Operațiuni Aeriene a Republicii Moldova la ora 22:45 pe direcția Taraclia – Petrovca. Cea de-a doua a fost depistată 3 minute mai târziu, la ora 22:48 pe direcția Burlăceni – Vinogradovca.

Săptămâna trecută, fragmente din trei done au fost găsite pe teritoriul țării noastre. Rusia a negat că ar fi rusești, cerând dovezi în acest sens.

Două drone au încălcat spațiul aerian al Republicii Moldova, în regiunea de sud a țării

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!