Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Toarnă cu găleata peste țară! Ploaia s-a intensificat noaptea și continuă și dimineața

06 Aug. 2021, 07:19
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
06 Aug. 2021, 07:19 // Actualitate //  Realitatea.md

Ploi puternice s-au pornit în întreaga țară în noaptea de joi spre vineri, 5 august spre 6. Acestea continuă și în dimineață, fiind însoțite de descărcări electrice și vânt. La ora 07.00, cerul a rămas întunecat.

Anterior, meteorologii au emis Cod Galben de averse puternice (15-35 l/m2) cu descărcări electrice, însoțite de grindină și vijelie de până la 15-20 m/s. Deocamdată, această instabilitate atmosferică este prognozată până azi seara, pe la ora 20:00, însă nu este exclus să fie prelungită avertizarea meteo.

În același timp, este de menționat că maximele termice se mențin la nivel canicular. În localitățile de sud, termometrele ar putea indica chiar și +31 grade Celsius. Către centru și nord, scad câte un grad și, respectiv, două.

Totodată, minimele termice pe timp de zi vor fi de +18 grade Celsius, spre exemplu, în localitățile de nord.

Noaptea, temperaturile vor oscila între +15..+20 grade Celsius, în funcție de zona țării.

Vântul va sufla slab, cu o viteză de 1-6 metri pe secundă, iar presiunea atmosferică va fi una scăzută.

Pentru a fi la curent cu informații actualizate despre vreme, puteți accesați site-ul specializat direct.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 08:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
20 Aug. 2026, 08:38 // Slider //  Ursu Ana

Republica Moldova nu are posibilitatea de a cumpăra cantități mari de gaze naturale exact în perioadele în care prețurile sunt cele mai avantajoase, din cauza capacităților limitate de stocare și a infrastructurii disponibile, a declarat directorul general al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexandru Ursu, scrie Bani.md.

„Nu prea aveam posibilitatea noi, ca țară, să procurăm gaze atunci când mi se pare că e ieftin. Chiar dacă am ști că azi e cel mai ieftin din an, ce să faci cu acest gaz?”, a declarat Ursu.

Potrivit directorului ANRE, una dintre opțiunile analizate pentru Republica Moldova este depozitarea gazelor în Ucraina. Această variantă vine însă cu riscuri semnificative, pe care autoritățile și companiile moldovenești nu și le pot asuma cu ușurință.

Ursu afirmă că, deși sunt oferite reduceri la tarifele de tranzit și există coridoare speciale pentru transportarea și stocarea gazelor în Ucraina, companiile internaționale continuă să manifeste prudență și evită să păstreze acolo volume mari de gaze.

O altă posibilitate ar fi utilizarea depozitelor subterane din România. Capacitatea totală a acestora este de aproximativ 3 miliarde de metri cubi, în timp ce consumul anual al Republicii Moldova se ridică la circa 900 de milioane de metri cubi.

„E gata oare România să ne dea o treime dedicată nouă? Nu”, a explicat directorul ANRE, sugerând că Republica Moldova nu poate conta pe rezervarea unei capacități atât de mari exclusiv pentru propriile necesități.

Alexandru Ursu subliniază că problema de fond constă în lipsa propriilor capacități importante de depozitare și a unor surse interne semnificative de gaze naturale.

„Nu e așa de simplu să-l depozitezi. N-avem nici depozite, n-avem surse de gaze naturale”, a declarat șeful ANRE.

În aceste condiții, chiar și în perioadele în care cotațiile internaționale ale gazelor scad puternic, Republica Moldova are posibilități limitate de a cumpăra anticipat volume mari pentru perioadele următoare, fiind dependentă de capacitatea de stocare disponibilă în alte state și de condițiile de acces la aceasta.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!