Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Maia Sandu: La CNS s-a discutat planul de măsuri pentru reziliență democratică. Unele dintre ele rămân secrete

02 Dec. 2025, 16:50
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
02 Dec. 2025, 16:50 // Actualitate //  Victoria Laur

La Consiliul Național de Securitate s-a discutat un plan pentru reziliență democratică, a anunțat Maia Sandu, după reuniune. Președinta a menționat că printre acestea se numără securitatea cibernetică, combaterea finanțării electorale ilegale și protejarea spațiului informațional. 

Conform șefei statului, unele măsuri vor rămâne secrete, pentru ca persoanele implicate în acțiuni de destabilizare să nu ne poate influența procesul democratic. Măsurile vizate vor fi aplicate în perioada 2026-2027.

„Pornind de la probleme cu care ne-am confruntat la ultimele scrutine electorale, am elaborat planul pe trei dimensiuni importante: reziliența informațională, reziliența cibernetică și lupta cu finanțarea ilicită. Am venit cu un set de măsuri și am determinat instituțiile care sunt responsabile de aceste seturi de măsuri, ca să avem un stat mai puternic, mai pregătit la următoarele scrutine, dar și la între aceste scrutine”, a anunțat șefa statului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Maia Sandu a menționat că, în contextul finanțării ilegale a formațiunilor politice, se va examina inclusiv utilizarea criptomonedelor. Șefa statului a punctat că măsurile țin de stat, dar a îndemnat cetățenii să devină reziliență și educați în domeniul serviciilor digitale și financiare.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 08:36
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
18 Aug. 2026, 08:36 // Societate //  Valentina Buza

Trei minori de 13 și 14 ani au fost găsiți de carabinieri pe stradă, în jurul orei 04:20. Aceștia se aflau la intersecția străzilor Sarmizegetusa și Nicolae Zelinski din Chișinău. Carabinierii au vorbit cu minorii și le-au verificat identitatea.

Pentru a se asigura că aceștia ajung în siguranță la familie și având în vedere ora la care au fost depistați, carabinierii i-au condus la IP Botanica, unde au fost preluați de angajații poliției.

Ulterior, părinții minorilor au fost contactați și solicitați să se prezinte la Inspectorat, pentru a prelua copiii.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!