Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Î.S. „CARTUȘ” respinge informațiile precum că ar fi implicată în tranzitul munițiilor interzise „florile morții”

04 Oct. 2021, 15:42
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
04 Oct. 2021, 15:42 // Actualitate //  Realitatea.md

Afirmăm cu toată responsabilitatea că compania CARTUȘ în întreaga să perioada de activitate (1998 – 2021) nu a efectuat nicio operațiune cu muniții interzise. Reieșind din prevederile categoriei A a Anexei nr. 1 din Legea 130 /2012 privind regimul armelor și al munițiilor cu destinație civilă sunt interzise operațiunile cu muniții ce se referă la codul din tariful vamal 930690900. Dintotdeauna compania a efectuat numai importuri de muniții cu codul vamal 93063090, care este permis în circuitul civil și se atribuie de către producători, fiind unic pe întreg spațiul european.

În publicație se mai menționează, că în intervalul anilor 2019 – 2021 compania a importat din SUA și UE 4 loturi impunătoare de cartușe, care mai apoi au fost reexportate în Belarusia și Federația Rusă, câștigând pentru fiecare lot câte 1 mln de euro.

Categoric respingem aceste informații și relatăm cu toată responsabilitatea că în istoria sa, compania CARTUȘ nu a exportat sau reexportat în țările menționate, dar și în alte țări nicio muniție. Afirmațiile noastre pot fi ușor verificate printr-o solicitare către organele vamale ale Republicii Moldova.

Iar relatările ce țin de descrierile tehnice a munițiilor, precum și efectele acestora sunt total incorecte și greșite, ori astfel de caracteristici și explicații ar putea fi oferite doar de experți autorizați. Copierea unor poze de pe internet despre ,,florile morții” nu are nimic comun cu activitatea companiei noastre.


Amintim că Poliția Națională ne-a confirmat că un asemenea caz este investigat. „Colegii noștri dispun de așa gen de informații, de ceva timp. Pe acest caz deja este desfășurată o investigație internă cu verificarea minuțioasă a întregului proces de import/export al munițiilor de orice tip. În cadrul primelor investigații au fost constatate unele abateri în cadrul implementării unor proceduri. După finisarea investigațiilor vom putea veni cu mai multe detalii”, ne-a explicat purtătoarea de cuvânt a Poliției Naționale, Diana Fetco.

Este de menționat că și PCCOCS deocamdată nu a putut oferi mai multe informații, întrucât „la moment sunt desfășurate investigații primare”.

Moldova, implicată în tranzitul munițiilor interzise. Î.S. „CARTUȘ” a pus pe roate afacerea „florile morții”

În ziua în care Realitatea.md a făcut publice informațiile privind afacerea cu „florile morții”, la sediul redacției, s-a prezentat Vasile Gondiu, însoțit de încă o persoană. În cadrul discuției, ambii și-au exprimat nemulțumirea în raport cu articolul publicat. De asemenea, au cerut divulgarea surselor noastre și retragerea articolului. Realitatea.md nu a satisfăcut solicitările, însă și-a exprimat disponibilitatea de a publica o reacție a întreprinderii.

„Florile morții”! Directorul „Cartuș” dă vina pe concurenți. Reacția: „Aiureli, aberații, minciuni…”

Într-un final, Vasile Gondiu a oferit una doar că pentru Jurnal TV. „Aiureli, aberații, minciuni, tâmpenii și marasm. Punct. -De ce au apărut asemenea informații? Concurenții noștri joacă. Ei au început încă de anul trecut să ne afunde și să ne elimine de pe piață. Noi avem deja și o cerere la Procuratură. Procesul este în derulare”, a declarat acesta.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.