Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Dan Perciun: „Întârzierile salariale au fost cauzate de implementarea noului soft, dar problema va fi rezolvată”

20 Ian. 2025, 22:25
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ana Panaguța
20 Ian. 2025, 22:25 // Actualitate //  Ana Panaguța

Ministrul Educației Dan Perciun dă vina pe softul nou al Trezoreriei pentru restanțele salariale ale profesorilor. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „Teritoria svabodî” cu Lilia Burakovski, difuzată la RLIVE TV, luni, 20 ianuarie, curent. Asta după ce edilul capitalei, Ion Ceban a anunțat la ședința serviciilor operative ale primăriei că profesorii din Chișinău, dar și cei din țară nu și-au primit lefurile pentru decembrie.

„Ministerul Finanțelor împreună cu Trezoreria au trecut la un nou soft. Acest lucru demult trebuia să se întâmple, fiindcă sistemul este unul foarte vechi. În acest context, a trebuit ca toții utilizatorii sistemului să fie din nou înregistrați, fiecare instituție. În cadrul ministerului, salariile tot s-au reținut până pe data de 15. Fiecare instituție trebuia să treacă procesul de înregistrare. Da, este o situație neplăcută, la început de an, în perioada sărbătorilor, dar astăzi deja va fi rezolvată în proporție de 99 la sută”, a declarat Dan Perciun.

Problema cu plata lefurilor pentru profesorii din Capitală se discută în spațiul public de câteva luni. Pe 15 noiembrie 2024, Ion Ceban, a acuzat Guvernul de sabotaj și a declarat că, deși salarizarea profesorilor este obligația autorităților publice centrale, municipalitatea ar fi primit cu 165 de milioane de lei mai puțin decât suma necesară pentru a plăti leafa cadrelor didactice.

În replică, ministrul Educației, Dan Perciun, l-a acuzat pe Ion Ceban că ar face declarații speculative, precizând că angajații din educație își vor primi lefurile, iar Guvernul va rectifica bugetul, pentru a aloca resurse financiare suplimentare tuturor autorităților publice locale. Reacția a venit de la șeful-adjunct al Direcţiei Generale Educaţie, Tineret şi Sport din Chişinău, care a declarat că a rămas stupefiat de declarațiile ministrului Educației, Dan Perciun, care a spus că municipiul Chișinău va primi suma de 39 de milioane de lei, resurse suficiente pentru onorarea tuturor obligațiilor financiare până la sfârșitul anului curent. Rectificările bugetare au fost aprobate ulterior.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Marți, 19 noiembrie 2024, Ministrul Educației și Cercetării din Moldova, Dan Perciun, a dat asigurări că profesorii din Chișinău vor primi salariile la timp. În cadrul unei conferințe de presă, oficialul a precizat că a avut o întrevedere cu reprezentanții Primăriei Chișinău, la Ministerul Justiției, unde s-a pus în discuție realocarea unor resurse financiare pentru salarizarea cadrelor didactice.

Totodată, pentru decembrie 2024 au existat mai multe restanțe salariale, din cauza sistemului Trezorerie, implementat de Ministerul Finanțelor.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 14:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Valentina Buza
25 Aug. 2026, 14:31 // Slider //  Valentina Buza

Cu ocazia împlinirii a 35 de ani de la proclamarea Independenței Republicii Moldova, Președinția, în colaborare cu Agenția Națională a Arhivelor, a inaugurat o expoziție fotografică dedicată zilei istorice de 27 august 1991.

Imaginile de arhivă sunt realizate de fotograful Mihai Potârniche.

„Vă invităm la Președinție să descoperiți imagini de arhivă surprinse de fotograful Mihai Potârniche, care transmit emoția, curajul și momentele decisive în drumul spre libertate și suveranitate. De 35 de ani, Independența ne unește”, se arată în mesajul Președinției.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Precizăm că pe data de 26 august, la Parlament va avea loc ședința solemnă consacrată aniversării a 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova.

Ședința solemnă va fi o reuniune comună a reprezentanților Parlamentului, Președinției, Guvernului Republicii Moldova, precum și ai Asociației Obștești „Parlamentul Independenței”. Evenimentul se va desfășura în sala istorică din clădirea Președinției în care, în urmă cu 35 de ani, a fost votată Declarația de Independență.