Seful adjunct al Administrației Președinției Rusiei, Dmitrii Kozak, a fost trimis la Chișinău pentru a se familiariza cu schimbarea de putere. Mai mult decât atât, nu este exclus faptul că prin intermediul acestei vizite, se aranjează o altă vizită la Moscova, cea a președintei Maia Sandu. Opinia aparține istoricului, comentatorului politic și politicianului Anatol Țăranu din Republica Moldova.
Eu cred că este o vizită informativă pentru Moscova, este mai probabil inspirată de Moscova ca să înțeleagă ce se întâmplă în Moldova după ce verticala puterii s-a modificat. Se vor discuta probleme stringente ale relațiilor moldo-ruse și vor fi, indiscutabil, atinse anumite poziții. Trebuia să ne așteptăm la așa ceva și firescul s-a întâmplat. Vom vede ce se va întâmpla. Nu exclud că se pregătește vizita Maiei Sandu la Moscova, a declarat Anatol Țăranu.
De asemenea, analistul susține că relațiile bilaterale dintre cele două țări sunt foarte complicate, acesta fiind unul dintre considerentele pentru care nu s-a organizat o întrevedere cu presa.
Eu cred că astăzi Chișinăul este cointeresat ca partea asta de negocieri care ar putea conține elemente de conflict să nu fie comentată foarte mult atâta timp cât nu există elemente de soluționare a problemelor. Orice discuție din presă conține anumite exagerări, iar asta dăunează în găsirea unor soluții. Din aceste considerente, au evitat să dea o nuanță de publicitate. Nu este clar cu ce se va termina această vizită. Repet, relația moldo-rusă este extrem de complicată.
Cât despre zvonurile precum că Maia Sandu l-ar fi invitat pe Dmitrii Kozak la Chișinău, Anatol Țăranu este de părerea că aici există un interes reciproc.
Problema este că până nu demult relația modo-rusă a stat la cheremul lui Dodon și sau creat pe parcurs foarte mult probleme. Dodon avea o abordare mai mult specifică, era obedient intereselor rusești. Eu cred că Moscova este îngrijorată de ce se întâmplă la Chișinău și încearcă să găsească soluții. Moscova are probleme în relația cu Republica Moldova. Pâna nu demult, aveau aici un corespondent totalmente loial intereselor, iar acum situația s-a schimbat, a concluzionat Anatol Țăranu.