Militarii Armatei Naționale participă, în perioada 4 −15 martie curent, la exercițiul multinațional „Justice Eagle 2024”, desfăşurat în România.
„Scopul exercițiului este dezvoltarea capabilităților și creşterea interoperabilităţii între contingentele statelor participante.Plutonul moldovenesc se instruiește, împreună cu militarii români ai Brigăzii 9 Mecanizată „Mărășești” și militarii americani, la Centrul Secundar pentru Instruire în Luptă Babadag”, se arată în comunicatul emis de Minsiterul Apărării.
De menționat că „Justice Eagle” este un exercițiu anual cu trageri de luptă din mai multe categorii de armament.
Militarii moldoveni participă la exercițiul menționat în conformitate cu Planul de instruire al Armatei Naţionale pentru anul curent și Planul de activități externe al Ministerului Apărării și Armatei Naționale pentru anul 2024.
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat în cadrul emisiunii „Территория свободы” de la RLIVE TV, că conducerea de la Chișinău este gata să ofere din nou sprijin în furnizarea de gaze naturale pe malul stâng al Nistrului, dacă va primi o solicitare din partea autorităților de acolo.
Potrivit ministrului, pachetul de ajutor financiar de 60 de milioane de euro al Uniunii Europene, propus la începutul anului 2025 pentru a depăși criza energetică, rămâne în vigoare și poate fi utilizat dacă este necesar.
„Anul trecut, când tranzitul de gaze a fost oprit la 1 ianuarie, guvernul a oferit asistență regiunii. Ne amintim, de asemenea, de pachetul de ajutor al Uniunii Europene – 60 de milioane de euro, din care 20 de milioane de euro au fost alocate pentru achiziționarea de gaze. Acest pachet rămâne în vigoare”, a spus Dorin Junghietu.
Totodată, ministrul a adăugat că toate mecanismele de sprijin sunt pregătite să fie activate în cazul unei solicitări din partea malului stâng.
„Există măsuri și acțiuni. Le putem activa dacă se adresează. Guvernul i-a ajutat și anul trecut, oferindu-le consultanță privind achiziția de gaze”, a declarat politicianul.
Precizăm că în perioada de economisire a gazului în stânga Nistrului s-a încheiat, însă căldura încă lipsește. În instituțiile de învățământ este în continuare frig, în blocurile locative nu este apă caldă, iar vânzarea metanului la stațiile de alimentare nu a fost reluată. Regimul de economisire a gazului fost instituit pe 2 octombrie.
Din ianuarie 2025, Rusia nu mai livrează gaz în stânga Nistrului. Regimul separatist a făcut achiziții prin intermediul unei firme din maghiare, plătită de o companie din Dubai, după ce în ianuarie oamenii din regiune au stat în frig și s-au confruntat cu deconectări în evantai ale curentului electric.
UE a intervenit și a acordat ajutor pentru achiziții, însă conducerea regiunii a refuzat condiționalitățile pentru ca sprijinul să fie extins.