Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Kuleba: Ucrainenii nu vor intra în Transnistria, dar își vor ține trupele la hotar

04 Mai 2023, 17:20
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
04 Mai 2023, 17:20 // Actualitate //  Victoria Laur

Soluționarea problemei transnistrene este treaba Republicii Moldova, însă problema obligă Ucraina să își țină trupele la hotar. Declarația aparține șefului diplomației de la Kiev.

Dmitrii Kuleba a declarat în cadrul emisiunii „Alternative”, difuzată la TV8, că Moldova este cea care trebuie să decidă ce fac în raport cu regiunea separatistă, transmite rupor.md. Conform lui, Kievul va respecta orice decizie în acest sens.

„Există un risc care ne obligă să trimitem forțe în această porțiune a graniței, pentru potențiala reținere și control al situației. Respectăm calea pe care o va alege Guvernul Republicii Moldova în ceea ce privește relațiile cu Transnistria și reintegrarea acestei regiuni. Ne respectăm vecinii. Respectăm Moldova și alegerea poporului tău. Aveți dreptul să decideți singur cum să vă dezvoltați țara și cum să rezolvați problema Transnistriei”, a declarat oficialul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

El a confirmat, de asemenea, poziția autorităților ucrainene conform căreia Forțele Armate nu vor întreprinde nicio acțiune împotriva Tranistrei, întrucât acesta este teritoriul Republicii Moldova, iar Kievul respectă integritatea teritorială a altor țări.

În ceea ce privește depozitul de muniții din Cobasna, Kuleba a explicat că nu a este clar ce anume se află depozitat acolo și în ce stare este armamentul păstrat.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 12:29
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
21 Aug. 2026, 12:29 // Societate //  Valentina Buza

Trei șoferi din Strășeni au ajuns în vizorul agenților de patrulare pentru că au încălcat legislația rutieră. Doi dintre ei erau în stare avansată de ebrietate, iar unul conducea un automobil fără revizia tehnică valabilă.

În orașul Strășeni, un tânăr de 19 ani, fără permis de conducere, conducea agresiv un BMW, iar mașina nu avea revizia tehnică și asigurarea obligatorie valabile. Autoturismul a fost ridicat și transportat la parcarea specială, iar tânărul a fost sancționat.

În localitatea Lozova, un bărbat de 38 de ani conducea o bicicletă, fiind în stare de ebrietate avansată- 1,13 mg/l alcool în aerul expirat. În satul Vorniceni, un bărbat de 32 de ani conducea o tricicletă, având 1,03 mg/l alcool în aerul expirat.

În context, Poliția reiterează că alcoolul, viteza, lipsa permisului sau ignorarea regulilor de circulație pot transforma un drum obișnuit într-o tragedie. Șoferii trebuie să respecte regulile de circulație, indiferent dacă conduc o bicicletă sau un alt mijloc de transport.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!