Chișinăul va fi în curând de nerecunoscut! Municipalitatea s-a apucat, mai nou, de amenjarea străzii Teilor din sectorul Botanica al Capitalei. În zonă va fi creată o alee pietonală şi câteva locuri de parcare, anunță edilul Capitalei, Ion Ceban.
„Au început lucrările de decapare a asfaltului uzat pe căile pietonale de pe str. Teilor. Vor fi amenajate suplimentar alei pietonale. În paralel vor fi amenajate şi locuri de parcare. Reabilitate vor fi şi accesele în curţile de blocuri. Lucrările sunt executate de către un agentul economic care a câştigat licitaţia privind amenajarea parcărilor pe partea impară a str. Teilor, inclusiv cu repararea trotuarelor. Recent Î. M. Regia ,,Exdrupo” a schimbat bordurile pe ambele sensuri ale străzii”, scrie Ceban pe Facebook.
După finalizarea lucrărilor, strada Teilor va fi şi asfaltată capital.





