Curs valutar
  • EUR
    20.1573
    0.0928%
  • USD
    17.2846
    0.0926%
  • RUB
    0.2055
    0.438%
  • RON
    3.8339
    0.0313%
  • UAH
    0.3877
    0.3095%

Toate știrile

28 august 2026

La Orhei, continuă modernizarea drumurilor în ritm alert: Alte trei străzi au fost renovate integral

30 Iun. 2021, 12:16
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
30 Iun. 2021, 12:16 // Societate //  Realitatea.md

Gata cu noroiul, gropile și praful pe străzile Alecu Russo, Doina și Miorița din orașul Orhei. Aceste trei artere, care erau într-o stare dezastruoasă, au fost renovate integral, în cadrul unui program de reabilitare a drumurilor secundare lansat de autoritățile raionale și municipale. Proiectul a fost elaborat, după ce anul trecut au fost renovate toate arterele principale din municipiul Orhei, scrie pe site-ul Consiliului Raional Orhei.

Primarul municipiului Orhei, Pavel Verejanu, dă asigurări că dezvoltarea orașului va continua.

„Proiectele începute în 2015 continuă și astăzi. Nu ne oprește nici pandemia, nici alegerile. Vom continua să dezvoltăm orașul nostru drag, să aducem bunăstarea la Orhei, iar pentru asta se muncește în fiecare zi”, a spus edilul Pavel Verejanu.

La rândul său, președintele raionului Orhei, Dinu Țurcanu, a declarat că administrația locală și locuitorii orașului sunt ca o familie unită și la bine, și la greu. Iar rezultatele de la Orhei sunt rodul acestei colaborări.

„Timpurile frumoase abia încep pentru municipiul și raionul Orhei. Explicația pentru transformările din raionul și municipiul Orhei e simplă – oamenii și-au luat puterea în mâinile lor și au delegat-o echipei noastre. Este o echipă care a știut să sporească bugetul de la 16 milioane de lei, în 2016, până la aproape 60 de milioane de lei, în prezent”, a spus Dinu Țurcanu.

Pentru reparația celor trei străzi, drumarii din Orhei au utilizat câteva tehnologii, inclusiv aplicarea betonului armat, așternerea straturilor de asfalt fierbinte și rece. Localnicilor nu le vine să creadă că drumul spre casa lor este asfaltat.

„Timp de 30 de ani, nu s-a făcut nimic. Tot orașul se schimbă. Totul se face pentru oameni”, spune un localnic de pe strada Miorița.

„Este un exemplu despre cum conducătorii trebuie să se gândească la oameni”, susține o femeie.

„Am așteptat toată viața să avem un drum bun. Mulțumim primarului și echipei lui”, a afirmat o localnică de pe strada Doina.

„Mai înainte, aici era râpă din cauza apelor pluviale. Era foarte rău, îți rupeai gâtul”, adaugă o altă femeie care locuiește pe strada Doina.

„Până nu demult, aici era dezastru. Acum drumul e foarte calitativ. Eu muncesc în Austria și vreau să zic că nu e mare deosebire față de cum e acolo”, mărturisește un bărbat fiind întrebat despre cum e strada Alecu Russo, după renovare.

„E ca în Europa. Acum să mai și trăim ca în Europa, cu salarii mai mari și prețuri mai mici”, a adăugat o localnică de pe strada Alecu Russo.

În municipiul Orhei, lucrările de renovare a infrastructurii rutiere au început în luna martie. De atunci și până acum au fost reparate capital mai multe străzi secundare, pe alte câteva dintre acestea lucrările fiind în desfășurare. Anul trecut, autoritățile locale au asigurat reparația integrală a tuturor arterelor principale din oraș. Toate lucrările sunt executate de drumarii din Orhei. În ultimii șase ani, investițiile în renovarea infrastructurii rutiere au crescut la Orhei de cel puțin patru ori.

Realitatea Live

Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”
28 Aug. 2026, 16:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
28 Aug. 2026, 16:40 // Slider //  Daniela Baranovschi

Președintele Romîniei, Nicușor Dan va convoca, săptămâna viitoare, partidele politice la consultări pentru o nouă desemnare a premierului. Potrivit informațiilor obținute de „Adevărul”, scenariul aflat în acest moment în discuție este ca europarlamentarul Eugen Tomac să fie desemnat din nou pentru funcția de prim-ministru, de această dată pentru a conduce un guvern susținut de PSD.

Nicușor Dan a anunțat joi seară că va organiza, pe 1 septembrie, consultări cu partidele politice pentru desemnarea unui nou premier. Șeful statului a precizat că discuțiile ar putea avea un caracter formal sau informal, fără să ofere detalii despre profilul candidatului pe care îl are în vedere.

Nicușor Dan a indicat însă că viitorul Executiv ar urma să fie unul politic, afirmând că este mai probabil ca portofoliile ministeriale să fie ocupate de politicieni și nu de tehnocrați. Președintele a explicat, într-o conferință de presă susținută la Chișinău, și motivele pentru care nu a făcut o nouă desemnare pentru funcția de premier pe perioada verii.

„După cele două nominalizări am realizat că nu există șanse de majoritate pe perioada vacanței parlamentare și atunci, inclusiv din perspectiva agențiilor de rating care urmau să vină să evalueze România, ar fi fost tare nefericit ca știrile din presa globală să fie al treilea guvern n-a fost învestit, al patrulea guvern n-a fost învestit în România”, a spus Nicușor Dan.

Eugen Tomac, la a doua încercare

Potrivit informațiilor obținute de „Adevărul”, PSD intenționează să meargă la consultările de la Cotroceni cu propunerea lui Sorin Grindeanu pentru funcția de premier. Social-democrații păstrează însă deschisă posibilitatea unei alte soluții, în condițiile în care partidul este flexibil în privința numelui celui care ar urma să ocupe fotoliul de la Palatul Victoria.

Una dintre variantele vehiculate în ultimele luni a fost Alexandru Nazare, actualul ministru al Finanțelor. Desemnarea sa ar putea întâmpina însă un obstacol politic. Deși nu mai este oficial membru al PNL, Nazare ar putea avea nevoie de un vot formal în forurile de conducere ale partidului pentru a putea fi susținut pentru funcția de premier. O astfel de procedură pare puțin probabilă în actualul context, după ce PNL a decis să nu refacă alianța cu PSD.

Social-democrații sunt însă deschiși și unei alte variante, care ar avea și susținerea președintelui Nicușor Dan. Este vorba despre europarlamentarul Eugen Tomac, consilier onorific al șefului statului, care ar putea primi din nou mandatul de a încerca formarea unui guvern. Acesta ar urma să conducă un guvern PSD din care unul sau două ministere – Externe și Apărare – i-ar reveni președintelui Nicușor Dan.

La prima desemnare, Tomac și-a depus mandatul după ce a devenit clar că nu poate obține susținerea necesară în Parlament. De această dată, însă, contextul politic este diferit, iar surse politice susțin că șansele ca europarlamentarul să formeze un Executiv ar fi mai mari.

UDMR ar putea face parte din Guvern

Principalul argument pentru această variantă ține de configurația votului din Parlament. Printre parlamentarii care ar putea susține învestirea unui guvern condus de Eugen Tomac s-ar număra și cei ai UDMR, ceea ce ar crește șansele formării unei majorități.

Vicepremierul interimar Tanczos Barna a lăsat de înțeles, într-o intervenție la B1 TV, că UDMR ar putea contribui la învestirea unui guvern susținut de PSD și nu a exclus nici participarea formațiunii la viitorul Executiv.

„Am spus de la bun început că la noi singura linie roșie este o excludere a unei colaborări cu AUR. Deci în orice variantă, nici un guvern minoritar care e susținut de AUR nu o să fie susținut de UDMR. În rest, încercăm și noi să fim un fel de catalizator, să încercăm să mediem, încercăm să venim cu variante alternative”, a declarat liderul UDMR, joi, la B1 TV.

Rămâne însă problema aritmeticii parlamentare. PSD are în prezent 127 de parlamentari, UDMR – 31, iar grupul minorităților naționale – 17. La acest nucleu s-ar putea adăuga cei 18 parlamentari din grupul Uniți pentru România, controlat de Victor Ponta, precum și cei șapte aleși din grupul PACE. Un sprijin suplimentar ar putea veni și din a aproximativ 20 de parlamentari liberali din gruparea „puciștilor”.

În această configurație, o eventuală majoritate ar ajunge la aproximativ 220 de parlamentari, cu 13 voturi sub pragul de 233 necesar pentru învestirea Guvernului. Prin urmare, voturile pentru un nou Executiv ar urma să depindă în continuare de poziționarea AUR, SOS și POT.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”