Televiziunile vor fi obligați de la 1 ianuarie 2023 să redea imaginea feței și a mâinilor persoanei care realizează interpretarea limbajului mimico-gestual, pentru cetățenii cu dizabilități în mărime de cel puțin 1/3 din ecran.
Potrivit Consiliului Audiovizualului, acest lucru se datorează intrării în vigoare a modificărilor la Regulamentul privind conținuturile audiovizuale.
Astfel, punctele 166 și 167 ale Regulamentului au un nou cuprins: „Persoanele cu dizabilităţi de văz și persoanele cu dizabilităţi de auz au dreptul de acces la serviciile media audiovizuale”. „Furnizorii de servicii media asigură redarea imaginii feței și a mâinilor persoanei care realizează interpretarea în limbaj mimico-gestual, în mărime de cel puțin 1/3 din ecran”.
De asemenea, acesta se mai completează cu punctele 1671 și 1672, cu următorul cuprins:
„1671. Furnizorii de servicii media redau simultan, în cadrul programelor audiovizuale, și imaginea feței, și a mâinilor interpretului în limbaj mimico-gestual, atunci când acesta este prezent la următoarele evenimente:
1) comunicări oficiale ale autorităților publice cu privire la starea de urgență, de asediu și de război;
2) evenimente oficiale ale autorităților publice;
3) evenimentelor din campania electorală”.
„1672. Pentru a asigura accesul la servicii media audiovizuale a persoanelor cu dizabilități de văz, furnizorii de servicii media asigură corelarea imaginii de pe ecran cu fundalul sonor, în următoarele categorii de programe audiovizuale:
1) buletine de știri;
2) meteo”.
