Pavel Eni, directorul cimitirului „Sfântul Lazăr” din Capitală, cunoscut sub denumirea populară Cimitirul Doina din cauza străzii pe care este rămâne deocamdată în funcţie. Publika.md transmite că completul de judecători de la Curtea de Apel nu a luat încă o decizie în privința contestației depuse de procurori privind restabilirea acestuia în funcție. Ședința va avea loc abia pe 5 iulie 2021.
„A fost reluată cercetarea judecătorească pe caz. Urmează o nouă şedinţă de judecată. Examinat recursul care a fost depus. Au fost stabilite careva circumstanţe, care nu au fost examinate”.
Pavel Eni nu s-a prezentat la şedinţa de judecată.
„Este pe foaie de boală din acest motiv nu s-a prezentat la şedinţă. A dat acordul la examinarea recursurilor în absenţa sa. În sensul recursurilor înaintate consideră că a fost emisă o încheiere legală, care urmează a fi menţinută”.
Directorul cimitirului „Sfântul Lazăr” din Capitală a fost restabilit în funcţie în luna februarie, însă, de atunci, acesta a fost la muncă doar de câteva ori.
„A solicitat concediu pentru că a avut două concedii, de fapt, un concediu plin şi 18 zile din anii trecuţi. Respectiv el a solicitat mai întâi o parte din concediu, după aceasta a mers pe buletin”.
Sursa citată a încercat să discute cu Pavel Eni, dar la telefonul lui a răspuns soția sa. Elena Eni a menționat că acesta are probleme de sănătate.
Directorul Cimitirului Sfântul Lazăr din Capitală, Pavel Eni, împreună cu alţi cinci angajaţi ai instituţiei, sunt suspectaţi că ar fi creat o schemă prin care ar fi pretins ilegal bani de la rudele răposaţilor, pentru a li se oferi un loc de înhumare la cimitir sau pentru a rezerva un loc de veci.