Ambasadorul Statelor Unite în Rusia, John Sullivan, se va întoarce în scurt timp la Washington pentru consultări privind sancțiunile și expulzările diplomatice din partea SUA ce au vizat Rusia pe fondul tensiunilor crescânde dintre cele două state. Departamentul de Stat l-a rechemat pe Sullivan după ce autoritățile de la Kremlin i-au recomandat întoarcerea acasa pentru „consultări serioase”. Omologul său rus se află la Moscova de mai bine de o lună după ce a fost rechemat, în calitate de răspuns la declarațiile televizate ale președintelui SUA, Joe Biden, în care l-a numit pe președintele Vladimir Putin „ucigaș”.
„Ambasadorul Sullivan se va întoarce în SUA săptămâna aceasta”, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat american.
Potrivit presei, Sullivan se va consulta cu membrii administrației Biden, pe care îi va întâlni pentru prima dată de când a fost de acord să continue să ocupe funcția de ambasador pentru un termen nelimitat. Săptămâna trecută Casa Albă a decis să mențină candidatura acestuia la post, pentru a „menține stabilitatea în relația SUA-Rusia”.
Ambasada SUA la Moscova a confirmat că Sullivan se va întoarce acasă săptămâna aceasta pentru „consultări”.
Întoarcerea ambasadorului american vine la o săptămână după ce Rusia a ripostat sancțiunilor SUA, care au vizat 32 de etități ruse, interzicând înalților oficiali din cadrul administrației Biden să intre în țară și expulzând 10 diplomați americani.
Întoarcerea oficialului american se va întâmpla însă destul de repede, în contrast cu omologul său rus, Anatoli Antonov. „Sullivan se va întoarce la Moscova în următoarele săptămâni”, a spus purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat.