Reprezentanții de la „Termoelectrica” informează că până astăzi, 29 octombrie, ora 14:00, circa 2200 de obiecte racordate la sistemul centralizat de termoficare au fost conectate la încălzire, dintre care peste 1600 de blocuri locative și 83 de case particulare, ceea ce constituie aproximativ 60% din fondul locativ.
- Grădinițe – 142;
- Școli – 116;
- Instituții medicale – 56;
- Instituții super. de învăț.- 28;
- Agenți economici – 189.
Potrivit responsabililor instituției, procedura de conectare la încălzire a consumatorilor la solicitare este în plină desfășurare, continuând astăzi până seara târziu și pe parcursul zilei de mâine. În total se planifică conectarea suplimentară a încă peste 500 de obiecte.
„În cazul în care, pe parcursul zilei, temperaturile aerului exterior sunt ridicate, recomandăm administratorilor instituțiilor și gestionarilor fondului locativ să regleze la necesitate consumul de energie termică, pentru a asigura un confort termic optim și a evita supraconsumul. Procedura de conectare la încălzire la solicitare este în plină desfășurare, continuând astăzi până seara târziu și pe parcursul zilei de mâine. În total se planifică conectarea suplimentară a încă peste 500 de obiecte. Termoelectrica activează în regim normal, utilizând combustibil alternativ (păcură) în loc de gaze naturale, și depune tot efortul pentru furnizarea calitativă a energiei termice tuturor consumatorilor”. se mai arată în nota informativă.
Realitatea.md amintește că la data de 22 octombrie a fost semnată o dispoziție în care este stipulat că în Capitală va fi dat startul sezonului termic 2021-2021 pentru toți consumatorii. Documentul a fost semnat marți, 19 octombrie, de către viceprimarul Ilie Ceban.