Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

„Verde la vamă” pentru importul de piese uzate pentru mașini. Proiectul de lege, aprobat în lectură finală de deputați

10 Mart. 2022, 13:17
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
10 Mart. 2022, 13:17 // Politica //  Realitatea.md

Cetățenii moldoveni vor avea dreptul să importe piese auto uzate. Un proiect de lege în acest sens a fost aprobat astăzi, 10 martie, de către deputați, în lectură finală. Excepții la import vor constitui componentele din sistemul de frânare și de direcție de la pozițiile tarifare stabilite de Guvern.

Obiectivul modificării legii este de a elimina prohibițiile la importul părților și accesoriilor auto uzate.

Totuși, excepție la importul de piese uzate vor face consumabilele și piesele care pot avea impact negativ pentru mediu, cum ar fi cauciucurile, acumulatoarele etc precum și sistemul de frânare și de direcție.

Inițiativa legislativa aparține unui grup de deputați ai Fracțiunii parlamentare Partidul Acțiune și Solidaritate.

În opinia autorilor, reglementarea juridică a importului de piese auto uzate va elimina contrabanda, va asigura o concurență loială și, totodată, va oferi o nouă sursă de venituri la bugetul de stat, prin acumularea mijloacelor financiare din aplicarea impozitelor și taxelor vamale.

De partea cealaltă, opoziția parlamentară afirmă că, odată cu permiterea introducerii în țară a pieselor uzate există riscul ca să se accentueze corupția la vamă, afectarea mediului ambiant, dar și punerea în pericol a cetățenilor în trafic, deoarece nu se va putea efectua testarea tehnică a pieselor uzate importate.

În replică, unul din autorii proiectului de lege, deputatul PAS, Dumitru Alaiba, a menționat că este un paradox când se permite importul automobilelor vechi, dar este interzis importul pieselor de schimb de mâna a doua.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 15:32
 // Categoria: Slider // Autor:  Valentina Buza
20 Aug. 2026, 15:32 // Slider //  Valentina Buza

Chiar dacă nu e un RoboCop ca în filmul din 1987 – nu are armă, nu poate face arestări și, în locul mersului mecanic al cyborgului de la Hollywood, se deplasează pe roți, un robot cu o înălțime de 1,88 metri plasat într-o intersecție aglomerată din orașul chinez Hangzhou poate depista un biciclist care nu poartă cască, îl poate avertiza politicos și își poate mișca brațele mecanice sincronizat cu luminile semaforului, scrie Agerpres.ro.

Dezvoltat de compania locală de tehnologie SUPCON Information, robotul T2, care cântărește 98 de kilograme, face parte dintr-un proiect-pilot care are drept scop transferarea sarcinilor repetitive de control a traficului către roboți.

Robocop folosește camere de luat vederi, radar și sisteme informatice incorporate pentru identificarea motocicliștilor fără cască, a motocicletelor electrice care transportă pasageri, a vehiculele oprite pe spațiile marcate și a pietonilor care traversează pe roșu, a precizat într-un interviu directorul centrului de inovare pentru sisteme inteligente fără pilot din cadrul SUPCON, Cao Hui.

Roboții-agenți de circulație fac parte dintr-un trend mai amplu al industriei chineze, care încearcă să depășească faza roboților care fac acrobații să treacă la utilizarea lor practică.

Roboții pot de asemenea răspunde la întrebări referitoare la indicații de drum, reguli de parcare și de trafic, în timp ce funcția de urgență pe care o dețin face legătura utilizatorilor cu poliția locală. Roboții pot reproduce, cu ajutorul brațelor în șapte articulații, gesturile standard ale polițiștilor sincronizate cu semafoarele, a spus Cao.

SUPCON a desfășurat 15 roboți în Hangzhou începând din luna mai. Potrivit companiei, aceștia au emis peste 170.000 de avertismente și au contribuit la reducere condusului fără cască de protecție și a depășirii liniilor de oprire cu peste 40%.

Poliția rutieră din Hangzhou nu a răspuns unei solicitări de comentarii, iar Reuters nu a verificat cifrele în mod independent.

Roboții-agenți de circulație nu au nevoie niciodată de pauză

Compania a testat roboții timp de mii de ore în zone turistice, în apropierea școlilor, în cartiere comerciale, la ore de trafic aglomerat și în condiții meteo nefavorabile, a spus Cao.

Deși camerele și radarul pot fi afectate de lumina solară puternică, de ploaie și de temperaturile extreme, SUPCON susține că precizia cu care roboții pot recunoaște încălcarea regulilor de circulație este de 95%.

Potrivit lui Cao, obiectivul este de a înlocui sancțiunile cu o atenționare înainte ca încălcările să devină un obicei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Nu obosește niciodată”, a spus el referindu-se la robot. „Poate munci constant pentru lungi perioade”.

Potrivit lui Cao, roboții pot opera autonom de la 7 dimineața până la ora 18:00, deplasându-se între pozițiile prestabilite în intersecții fără control de la distanță. Polițiștii rutieri îi monitorizează și îi plasează pe teren dintr-un centru de comandă.

Potrivit SUPCON, aproape 50 de astfel de roboți operează în opt orașe din trei provincii din China și se așteaptă ca numărul lor să crească la aproape 200 până la sfârșitul anului.