Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

FOTO La Grătiești a fost inaugurat un nou complex de hipism

31 Mai 2023, 10:07
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
31 Mai 2023, 10:07 // Actualitate //  Realitatea.md

În acest weekend, în comuna Grătiești a fost inaugurat un nou complex de hipism – „Kazak Club”. Potrivit proprietarilor, clubul reprezintă un loc unde caii și oamenii „se regăsesc suflete pereche, într-o ambianță unică, în sânul naturii”.

„Avem ca scop să dezvoltăm în continuare sportul ecvestru, un sport nobil și spectaculos la nivel internațional și desigur să ii bucurăm pe toți doritorii de a practica acest sport, fiind cu porțile deschise pentru oricine, de la mic la mare!”, menționează administrația clubului.

La eveniment a participat și Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, Iurie Scripnic.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Disciplinele ecvestre au un viitor promițător în țara noastră. Este important ca pe lângă antrenamentele de hipism, să oferiți și servicii de turism ecvestru. Traseele turistice ar putea fi valorificate în timpul plimbărilor de agrement, într-un cadru de relaxare și cunoaștere”, a menționat secretarul.

Oficialul a reamintit că fermele zootehnice pot beneficia de subvenții post-investițional din partea statului, mărimea plății fiind de până la 50% din valoarea proiectului investițional.

Totodată, crescătorii de cabaline care exploatează animalele în fermele de prăsilă pot accesa subvenții per cap de animal.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 18:34
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
17 Aug. 2026, 18:34 // Slider //  Realitatea.md

Focar de ploșnițe la Spitalul Clinic de Urgență „Bagdasar-Arseni” din București. Insectele au fost depistate în mai multe zone ale Secției de Recuperare Neuromusculară, iar conducerea instituției a decis închiderea secției pentru aproape o lună, în vederea efectuării procedurilor de dezinsecție. Măsura intră în vigoare luni, 17 august, și va fi valabilă până pe 14 septembrie. În această perioadă, autoritățile sanitare vor să elimine focarul și să prevină răspândirea insectelor către celelalte secții ale spitalului.

În secție sunt internați în prezent 31 de pacienți. O parte dintre aceștia urmează să fie externați, iar cei care au în continuare nevoie de tratament vor fi transferați către alte spitale din București. Printre pacienți se află și persoane imobilizate la pat, care necesită îngrijiri medicale continue.

Reprezentanții spitalului au anunțat că vor fi aplicate toate procedurile de dezinsecție necesare, astfel încât focarul să fie eliminat, iar riscul de extindere către alte spații să fie redus. Activitatea medicală de recuperare nu este sistată complet. Pacienții se vor putea adresa în continuare Spitalului „Bagdasar-Arseni”, însă doar prin intermediul spitalizărilor de zi și al serviciilor ambulatorii.

Cazurile de ploșnițe în spitalele din București nu sunt o premieră, iar în situații similare au fost dispuse închiderea temporară a unor secții și efectuarea tratamentelor de dezinsecție.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!