Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

START perioadei electorale pentru alegerile locale noi din 16 octombrie. Numărul cetățenilor așteptați la urnele de vot

08 Aug. 2022, 11:30
 // Categoria: Alegeri // Autor:  Realitatea.md
08 Aug. 2022, 11:30 // Alegeri //  Realitatea.md

Perioada electorală pentru alegerile locale noi din 16 octombrie curent începe astăzi, 8 august, anunță Comisia Electorală Centrală (CEC).

Principalele acțiuni în perioada electorală constau în constituirea și organizarea activității organelor electorale inferioare, înregistrarea grupurilor de inițiativă și a candidaților la funcția de primar, constituirea și organizarea secțiilor de votare, actualizarea și publicarea listelor electorale, informarea alegătorilor și instruirea funcționarilor electorali, monitorizarea alegerilor și reflectarea lor în mass-media, organizarea votării și totalizarea rezultatelor scrutinului.

Conform prevederilor legale, perioada electorală se va încheia odată cu confirmarea rezultatelor alegerilor și validarea mandatelor de primar.

Datelor din Registrul de Stat al Alegătorilor, în total, la urnele de vot sunt așteptați 6 005 alegători. În satul Sălcuța, raionul Căușeni – 3 717 persoane, în comuna Ialpujeni, raionul Cimișlia – 1 278 de persoane, iar în comuna Braniște, raionul Rîșcani – 1 010 persoane.

Amintim că, pe 16 octombrie curent vor avea loc alegeri locale noi pentru alegerea primarilor în trei localități din țară: satul Sălcuța, raionul Căușeni, comuna Ialpujeni, raionul Cimișlia și comuna Braniște, raionul Rîșcani.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 15:12
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
25 Aug. 2026, 15:12 // Slider //  Realitatea.md

Circa 100 de persoane au avut de suferit după ce o explozie s-a produs la o uzină chimică din regiunea Amur, Rusia. Conform presei străine, un chinez a murit.

Familia defunctului urmează să beneficieze de sprijin și asistență financiară din partea companiei care administra uzina.

Serviciul de presă al întreprinderii a informa focul a izbucnit într-un spațiu auxiliar de producție, relatează Meduza. Arderea a fost localizată.

Complexul unde s-a produs incendiul este un proiect comun al companiei ruse Sibur și al companiei chineze de petrol și gaze Sinopec, informează hotnews.ro. Proprietarii îl prezintă drept unul dintre cei mai mari producători de polietilenă și polipropilenă din lume, deși este vorba doar despre un șantier, iar producția propriu-zisă nu a început încă.

Agențiile ruse de presă susțin că un zbor special, care va transporta „specialiști de renume” de la mai multe centre de cercetare, este pregătit pentru a fi trimis în regiunea Amur. Sunt implicate și organizații medicale private din regiune.