Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor (BCS) au anunțat că boicotează ședința plenară de astăzi, 4 octombrie curent, fiind nemulțumiți de modificările care urmează să fie aprobate de Parlament la Codul electoral. Anunțul a fost făcut de vicepreședintele Legislativului, Vlad Batrîncea, în debutul ședinței.
„Imaginea Curții Constituționale este grav afectată. Nu am fost auziți și iată am ajuns la un absurd total, atunci când Curtea Constituțională întâi aprobă o decizie, ulterior alta”, a spus socialistul Batrîncea.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Amintim că pe ordinea de zi a ședinței de miercuri, 4 octombrie, există un singur proiect de lege, cel cu privire la „modificarea Codului electoral al Republicii Moldova nr. 325/2022 (art.16, 68, 91, 102)”.
