Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Gavrilița și Cîțu planifică o ședință comună a Guvernelor Moldovei și României

09 Aug. 2021, 22:31
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
09 Aug. 2021, 22:31 // Actualitate //  Realitatea.md

Premierii României și a Republicii Moldova au discutat despre planificarea unei ședințe comune a Guvernelor de la Chișinău și de la București, informează Realitatea.md.

Despre acest lucru cei doi șefi de Guverne au discutat astăzi, 9 august, în cadrul unei convorbiri telefonice. Florin Cîţu i-a transmis Nataliei Gavriliţa un mesaj de felicitare şi de susţinere exprimat în ziua învestirii noului Guvern.

„Natalia Gavriliţa a mulţumit Guvernului României pentru suportul acordat Republicii Moldova, inclusiv pentru donaţiile de motorină, vaccinuri anti COVID-19, echipamente dar, mai ales, pentru susţinerea parcursului european al Republicii Moldova”, se arată într-un comunicat de presă al Executivului.

Cei doi premieri au agreat demararea pregătirii unei şedinţe comune de Guvern la Chişinău. O altă temă abordată a fost reluarea şi extinderea acordului interguvernamental pentru asistenţă tehnică nerambursabilă. Părţile au agreat crearea unui grup de lucru la nivel tehnic pentru pregătirea acordului.

Florin Cîţu şi-a exprimat tot suportul pentru noul Guvern de la Chişinău prin dispunerea de a începe imediat lucrul pe întreaga agendă de cooperare bilaterală, în spiritul Parteneriatului Strategic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!